Yaşadığımız sürece çevremizdeki algılara ya da güdülendiğimiz şeylere yöneliriz. Günümüz şartları ve değişen sistem nedeniyle özel okul zorunlu bir ihtiyaç olmuştur. Ancak  özel okullara talep artıkça birçok özel okul, eğitim misyonuna yakışmayan bir duruş  ve karşılığı olmayan sözler veren birer kurum haline geldi. 

Bu bağlamda  özel okullar, sahip olduğu zengin materyalleri  ve fiziksel olanakları günümüzün en önemli pazarlama argümanlarıyla bilinç altına empoze ediyor. Bunları bir algı yönetimi ile ihtiyaç yaratılarak muhtaç olunandan uzaklaştırılan bir özel okulculuk  sektörü oluşturulmuştur. 

Ne yazık ki, bu gerçekten öğrencinin ihtiyacı olana değil, ihtiyacı manipüle edip ve muhtaç olmadıklarını ama ihtiyaç olarak icbar ettirmektedir. Bir çok özel okulda eğitim, bir meta ve pahalı bir mal - hizmet haline gelmiştir. Ancak şunu da biliyoruz ki,

Güçlü bir eğitim içeriği olmadığı müddetçe fiziksel olanaklar  da anlamsız...

Diğer bir argüman ise ,

''Biz en iyiyiz.'', ''Biz herşeyde birinciyiz.'',''Biz başarının adresiyiz'', ''Bizde öğrenci özeldir.'' gibi sadece yazabildikleri kadar var olan sloganlarla,ezberlenmiş cümlelerle bunu satan eğitim tüccarları,eğitimcileride itibarsızlaştırdılar. 

 Yani ölçü şart...

Hayatın kendisi bir ölçü miktarınca dengede durmaktadır. İnsanoğlu bu ölçüyü en iyi keşfeden bir varlıktır. İnsan hayatının her alanında maddi ve manevi birçok olay yaşarken nerede duracağını  ve ne yapacağını  iyi hesaplamalı... 16 yıllık eğitimcilik hayatımda tecrübe ettiğim, öğretilenin kalıcılığı tamamen öğrencinin öğrenme sorumluluğuna girmesi ve  çalışmasına yeterli zaman ayırması halinde mümkündür.Yani biz öğretenler olarak  çocuğun  ders ve  yaşam dengesini iyi kurmalıyız...

 

Şunu da unutmayalım ki ; Başarıyı getirecek olan ,sizin kararlılığınız ve sistemli çalışmanızdır.

                                                                                 Başarı Dileklerimle

                                                                       Yarın,dünden uzak olmasın.

                                                                                                Kurucu

Halil CEYRAN